Autentyczny copywriting – jak tworzyć wiarygodny przekaz marketingowy?

Autentyczność marki jest cechą, którą szczególnie cenią sobie odbiorcy i potencjalni klienci. Jak wskazują badania, 86% konsumentów twierdzi, że to właśnie autentyczność wpływa na to, czy lubią oni dany brand oraz czy go wspierają.

Budując swoją markę (osobistą i firmową), warto więc zadbać o jej naturalność, wiarygodność i spójność. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób marketingowy content może stać w zgodności z Twoją tożsamością, a co za tym idzie, budować sympatię i zaufanie wśród odbiorców. Profesjonalny copywriting może mieć osobowość!

Copywriting online? Wyceniaj i zamawiaj, gdziekolwiek jesteś

Czym jest autentyczny copywriting?

Niezależnie, czy tworzysz teksty na stronę internetową lub blog, posty w social media, czy parasz się SEO copywritingiem, Twoje teksty mogą być “osobiste”. Content marketing oparty na zasadzie wiarygodności nie jest techniką, a stylem pisania. Bazuje on na bezpośredniości oraz szczerości, przez co tworzona jest wyjątkowa relacja z odbiorcą. Autentyczny copywriting przyciąga czytelników, a dla copywritera jest sposobem na swobodne przekazanie informacji, wartości i emocji.

Aby zachować wiarygodność i “lekkość” tekstu, powinien być on pisany w pierwszej osobie liczby pojedynczej, zwracać się bezpośrednio do odbiorcy (przechodząc z czytelnikiem “na Ty”) oraz dotyczyć tematu, który faktycznie pasjonuje zarówno copywritera, jak i Twoich klientów. Narzucając odgórne wytyczne stylu, automatycznie ogranicza się indywidualizm tworzenia, a co za tym idzie – jego realność.

Czy oznacza to, że copywriting autentyczny nie może realizować celów biznesowych lub wspierać SEO? Bynajmniej! Chodzi o wolność w procesie twórczym, a nie o “samowolkę” w perspektywie przeznaczenia tekstu. Copywriting jest swojego rodzaju sztuką i tak jak za dziełem stoi większa idea, tak samo ma się rzecz z treściami na strony internetowe, czy tekstami reklamowymi – mają one “działać”, ale styl w jakim to robią, może być indywidualny.

Autentyczny copywriting – poznaj zalety

Zdecydowanie bardziej lubimy osoby, które komunikują się z nami kulturalnie, ale wprost. Owijanie w bawełnę potrafi wprowadzić w błąd lub poskutkować innymi, przykrymi konsekwencjami. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku działań marketingowych – lubimy wiarygodne marki, ufamy im. Pisanie tekstów w duchu szczerości i prawdy, zgodnie ze swoim stylem komunikacji, może wyjść Twojej marce na dobre. Przyjrzyjmy się konkretnym zaletom tego typu pisania:

Zwiększenie zaangażowania odbiorców i wiarygodności

Wyobraź sobie, że czytasz bezduszny artykuł w encyklopedycznym stylu. Po chwili lektury tracisz skupienie i zainteresowanie. Przebiegasz wzrokiem po tekście, aby znaleźć kluczowe informacje i czym prędzej opuszczasz stronę. A co by się stało, gdyby treści towarzyszyła perspektywa piszącego, storytelling i przyjemny język? Odbiór stałby się interesujący, wciągający i równie wartościowy. Artykuł wcale nie straciłby na merytoryce.

Autentyczny copywriting sprawia, że odbiorca bardziej angażuje się w publikowany content, szuka innych treści na Twojej stronie. Ty, jako marka, zyskujesz za to wiarygodność w oczach czytelnika. Czuje on, że mówi do niego realna osoba, a nie odczłowieczona firma. To znów buduje relacje, czyli to, co w biznesie ma wartość nie do przecenienia.

Budowa lojalności wśród klientów i wzrost rozpoznawalności

Wzrost lojalności to bezpośrednia wynikowa wzrostu zaangażowania i wiarygodności. Jeśli oferujesz podobne produkty lub usługi do swojej konkurencji, a do tego ich cena jest zbliżona, to wówczas do głosu dochodzi sympatia konsumentów. Ty już ją masz! Wszystko dzięki niemal bezpośredniej relacji, którą udało Ci się osiągnąć dzięki wiarygodnemu, “osobistemu” content marketingowi. W ten właśnie sposób buduje się lojalność Twoich idealnych klientów.

To jednak nie wszystko. Autentyczność w przekazie, oprócz lojalności, może również sprawić, że odbiorcy będą chętniej dzielić się Twoimi treściami z innymi. Staną się oni ambasadorami marki. Dzięki temu wzrośnie Twoja rozpoznawalność i organiczne zasięgi publikowanego contentu.

Rozwój sprzedaży

Skoro udało Ci się zdobyć zaangażowanie, wiarygodność i rozpoznawalność, to naturalnie powinna również wzrosnąć sprzedaż Twoich produktów lub usług. Klienci będą traktować Twoją markę jak znajomego, którego darzą zaufaniem, a od takiej osoby kupimy coś chętniej, nieprawdaż? Wskazują na to również statystyki, które mówią o tym, że aż 59% konsumentów kupuje produkty marek, którym ufa.

Wady niewymuszonego copywritingu

Ciężko jest znaleźć wady szczerego, “osobistego” przekazu. Nie zmienia to jednak faktu, że wykorzystując autentyczny copywriting, można trafić na pewne niedogodności.

Marka nie dla wszystkich

Korzystając z osobistego stylu pisania, można się spodziewać, że nie wszystkim przypadnie on do gustu. Niestety – jak mówi stare porzekadło – “jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził”. Tak jak to bywa w życiu, realne teksty będą przez jednych uwielbiane, inni będą je co najwyżej akceptować, a części zapewne nie przypadną do gustu.

Czy należy się tym przejmować? Wszystko zależy od tego, jak będzie rozkładać się sentyment w stosunku do Twoich tekstów. Oryginalność często jednak popłaca, szczególnie jeśli oferujesz produkt lub usługę przeznaczoną dla konkretnej, zdefiniowanej grupy odbiorców.

Problem z copywriterami

Aby tekst był wiarygodny, wymaga on pasji i faktycznego zainteresowania tematem przez twórcę. W związku z tym, trzeba znaleźć takiego copywritera, który “poczuje” brand, a pisanie o Twoich produktach lub usługach będzie dla niego przyjemnością. Wiąże się to niejednokrotnie ze żmudnym i długotrwałym procesem poszukiwań i weryfikacji.

Są na szczęście takie firmy, jak xpresswriting.com, które zrzeszają rygorystycznie sprawdzanych copywriterów. Realizowane przez nich treści poparte są kierunkowym wykształceniem, zawodem lub hobby, przez co nie tylko wiedzą, o czym piszą, ale naprawdę to lubią. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o Twoim projekcie. Na pewno znajdziemy dla Ciebie odpowiedniego twórcę.

Podsumowanie

Swobodny styl potrafi przyciągać, angażować i tworzyć grono oddanych odbiorców. Czy sprawdzi się w przypadku Twojego brandu? Jeśli teksty realizowane będą w sposób autentyczny i jakościowy, to z dużym prawdopodobieństwem odpowiedź będzie brzmieć “Tak!”. Warto rozważyć to rozwiązanie przy planowaniu swoich marketingowych działań.

mn_mg-togheter

Porozmawiajmy o copywritingu