5 powodów, dla których warto prowadzić bloga firmowego

Prowadzenie bloga firmowego – tak, czy nie? Oto jest pytanie. Z naszego punktu widzenia, jak najbardziej tak! Poznaj 5 powodów, dla których zdecydowanie warto regularnie publikować wpisy na blogu.

Wizerunek eksperta

Wchodząc na stronę internetową odbiorca widzi tylko ograniczony zakres informacji. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jednak nie warto komunikacji sprowadzać tylko do podstaw. Prowadzenie bloga ożywia stronę. Publikowanie ciekawostek i nowości z branży, którą się zajmujesz sprawia, że odbiorca może znaleźć wartościowe i interesujące go informacje. To z kolei przekłada się na większy ruch na stronie oraz przywiązanie klienta do marki – w końcu ma do czynienia z ekspertem w danej dziedzinie.

Jesteś ekspertem? Pokaż to klientom!

Prowadzenie bloga firmowego pozytywnie wpływa również na budowanie wizerunku eksperta w tym, co robisz. Postaraj się publikować na swojej stronie obszerne poradniki, wyjaśniające nawet najbardziej zawiłe zagadnienia branżowe. Chwaląc się specjalistyczną wiedzą, jaką posiadasz, zbudujesz w oczach swoich klientów wizerunek wybitnego fachowca, którym przecież jesteś. Daj się poznać z tej strony wszystkim osobom, które trafią na Twojego bloga. Dzięki temu Twoi obecni i przyszli klienci Ci zaufają, co przełoży się na trwalsze relacje.

Wyższe pozycje strony w Google

Statyczna strona (zakładki “na sztywno”) jest jak wizytówka lub ulotka – odbiorca otrzymuje najważniejsze informacje, ale na tym koniec. Dodanie zakładki “blog”, którą aktualizujesz nowymi treściami sprawia, że witryna żyje. Im więcej treści (wartościowych – dla użytkownika i wyszukiwarek), tym lepiej dla pozycji strony. Wpisy na blogu można wykorzystać jako element pozycjonowania strony. Wystarczy w tym celu pisać artykuły pod słowa kluczowe i konkretne zapytania użytkowników.

Dobre pomysły nie biorą się znikąd

Skąd brać pomysły na takie artykuły? Istnieje wiele sposobów. Na bieżąco analizuj, na jakie zapytania Twoje strona wyświetla się w wyszukiwarce. Informacje takie znajdziesz m.in. w Google Search Console lub w którymś z płatnych narzędzi służących do monitorowania pozycji strony. Zapisuj też wszystkie pytania, jakie padają w trakcie rozmów z klientami. Jeżeli pytają Cię o coś w trakcie np. ustalania warunków współpracy to możesz być pewien, że w wyszukiwarce również szukają odpowiedzi.

Zapewnimy Ci teksty na bloga

Blog firmowy to dobre narzędzie do tworzenia lejków sprzedażowych

Posiadanie i prowadzenie bloga firmowego może być wykorzystane do tworzenia lejka sprzedażowego. Chodzi o koncepcję AIDA, w której taki blog pełni rolę pierwszej składowej, czyli A (Awareness, co w wolnym tłumaczeniu oznacza przykucie uwagi). To można z kolei wykorzystać na dwa sposoby: zwiększyć ruch z wyszukiwarki (odbiorca “dojdzie” do artykułu na blogu wyszukując w Google fraz, pod które pisane są artykuły, a także wykupując reklamy płatne PCC (np. Facebook ADS + Google ADS).

Rozsądnie kieruj ruchem do miejsc docelowych

Twoją rolą pozostaje właściwie pokierowanie ruchem w taki sposób, aby użytkownik wykonał pożądane działanie. Możesz to osiągnąć na wiele sposobów, a jednym z nich jest zachęcenie do zapisania się na newsletter. Jeśli użytkownik zostawi swój adres e-mail, możesz go traktować jako “gorącego leada”. Wykorzystaj tę wiedzę w swoich kampaniach mailingowych. Dobrym rozwiązaniem jest również przekierowanie z konkretnego artykułu do miejsca na stronie, w którym użytkownik ma możliwość zapoznania się z Twoją ofertą i dokonania zakupu lub zamówienie usługi.

Blog jako element strategii SEO 

Prowadzenie bloga firmowego to również istotny element strategii pozycjonowania strony. Nie ma w tym przypadku, że praktycznie każdy SEOwiec po wykonaniu audytu powie Ci, że warto publikować wartościowe artykuły. Dzięki nim strona żyje, a jeśli przy tym będziesz pamiętać o słowach kluczowych i właściwym podlinkowaniu do wybranych podstron, to jesteś w domu. Twoja strona zyskuje w ten sposób coraz wyższe pozycje w Google, a Ty zyskujesz sprofilowany ruch, który przekształcasz w sprzedaż.

Ok, ale jak linkować?

Jak można do tego podejść? Załóżmy, że jednym ze słów kluczowych, na które pozycjonujesz swoją stronę, to “buty do biegania”. Stworzyłeś odpowiednią podstronę, która jest już odpowiednio nasycona tym słowem. Jak już masz to za sobą, to napisz artykuł np. “Jak wybrać najlepsze buty sportowe”, używając 2 lub 3 razy frazę “buty do biegania”. Podlinkuj są do podstrony docelowej i obserwuj, jak rośnie Twoja pozycja w wyszukiwarce. Dokładnie tak zrobiliśmy w tym artykule – kliknij w podlinkowaną frazę “prowadzenie bloga firmowego” i przekonaj się, dokąd Cię to zaprowadzi 🙂

Blog firmowy w roli portfolio 

Prowadzenie bloga firmowego ma jeszcze jedną, zasadniczą zaletę. W zależności od tego, w jakiej branży działasz, możesz wykorzystać go również jako element portfolio. To bardzo cenna pomoc szczególnie w tych branżach, w których wykonujesz różne realizacje, np. architektura, dekoracje, florystyka, fotografia. 

Dzięki zamieszczaniu wpisów opatrzonych zdjęciami realizacji nie tylko zainteresujesz nowego klienta, ale także sprawisz, że dotychczasowi chętniej będą wracać na stronę, w oczekiwaniu na nowe wpisy. Publikowanie zdjęć swoich realizacji wraz z opisem to jeden z najlepszych sposobów na opowiedzenie historii, pomysłów czy misji Twojej marki.

mn_mg-togheter

Porozmawiajmy o copywritingu