Copywriting – co to jest i kiedy tego potrzebujesz?

Zastanawiasz się, jak nazywa się branża, która zawodowo zajmuje się pisaniem tekstów? Określa się ją jednym słowem, które być może słyszałeś, lecz zapytałeś “copywriting co to jest?”. Z kolei copywriter to osoba na co dzień pracująca w tej branży. Jakie teksty możesz zamówić u niego? Na co zwrócić uwagę? Czytaj dalej na xBlogu.

Co to jest copywriting, czyli definicja

Zacznijmy od podstawy podstaw. Mianowicie, co to jest copywriting? Szukając polskiego odpowiednika tego słowa, będziesz szukać na próżno. Nie zostało przetłumaczone i prawdopodobnie nigdy tak się nie stanie. Przyczyna jest prosta – słowo “copywriting” na dobre przyjęło się w powszechnie używanym języku i tak już pozostanie.

Próba definicji copywritingu

Starając się mimo wszystko jakoś zdefiniować co to jest copywriting, warto przejść do sedna. Mianowicie do tego, czym się zajmuje copywriter. Jego zawodowym obowiązkiem jest pisanie tekstów. Ale nie byle jakich tekstów, tylko takich, które będą spełniać określone cele. Najczęściej biznesowe. Ostatecznie copywriting to usługa komercyjna.

Jakie rodzaje tekstów można kupić?

Musisz też wiedzieć, że taki copywriter ma swoje określone specjalizacje. Jedni dobrze się czują w pisaniu stricte pod SEO, inni wolą dłuższe publikacje blogowe i jeszcze inni doskonale czują się w sporządzaniu tekstów sprzedażowych. A jakie usługi copywritingowe najczęściej są zamawiane? Otóż następujące:

Powyższa lista absolutnie nie zamyka katalogu tekstów, które są potrzebne w biznesie. Niemniej przybliżają zakres usług, które możesz zlecić na zewnątrz swojej organizacji. Jest to szczególnie wskazane, gdy sam nie posiadasz “lekkiego pióra” i nikogo takiego nie masz w swoim zespole.

Czym są teksty SEO?

Jednymi z najczęściej zamawianymi są teksty SEO. Ich przeznaczenie nierozerwalnie wiąże się z pozycjonowaniem. Czyli podnoszeniem pozycji strony www w Google. Bardzo uogólniając można stwierdzić, że na pozycjonowanie składają się następujące elementy:

 • offsite
 • i onsite.

Offsite to wszystko to, co dzieje się poza stroną – czyli np. zdobywanie linków przychodzących. Onsite z kolei obejmuje znacznie szerszą grupę czynności. W tym właśnie znajdujący się na stronie content. 

Treści na poszczególnych usługach muszą zawierać określone słowa kluczowe, które pomagają robotom Google na lepsze zrozumienie Twojej strony. Im lepiej ją zrozumie, tym wyżej zaindeksuje w wyszukiwarce na wpisywane słowo kluczowe.

Przykład. Użytkownik szuka butów sportowych. Wpisuje więc w Google “buty do biegania”. Otrzymuje listę stron, które zdaniem algorytmu najlepiej pasują do jego intencji. Czyli im lepiej zoptymalizowany tekst na stronie, tym większa szansa na wyższą pozycję. Nie jest to wprawdzie jedyny czynnik, niemniej z całą pewnością jeden z najważniejszych.

Dowozimy teksty SEO

Czym są wpisy blogowe?

Dużo prostsze w zrozumieniu jest to, czym są wpisy blogowe. Otóż to wszystkie artykuły, jakie publikujesz na swoim blogu. Teksty takie albo są ściśle związane z Twoją działalnością albo poruszają okołobranżowe tematy. To już kwestia przyjętej strategii. Niezależnie jednak od strategii, każdy wpis blogowy musi spełniać określone warunki:

 1. Zawierać słowa kluczowe.
 2. Rozwiązywać problemy czytelnika.
 3. Być związany z Twoją branżą. Nawet, jeśli to powiązanie jest luźne.
 4. Posiadać logiczną strukturę i zrozumiałe słownictwo.

Po spełnieniu tych warunków, wpisy blogowe wspierają działania pozycjonowania strony. Pniesz się w Google, pozyskujesz nowych użytkowników, którzy są potencjalnie lub wyraźnie zainteresowani Twoją ofertą. Nawet jeśli nie dokonają zakupu po przeczytaniu artykułu, to przy wykorzystaniu Piksela Facebooka lub grup odbiorców w Google Ads, możesz do nich dotrzeć poprzez remarketing. Tak się buduje rozpoznawalność marki.

Czym są teksty eksperckie?

Nieco inaczej to wygląda w odniesieniu do tekstów eksperckich. Chociaż pełnią podobną funkcję, to od wpisów blogowych różnią się szczegółowością i głębią poruszanego problemu. Dzięki temu możesz je wykorzystać i jako generator ruchu z Google, jak i wydając e-book lub inną publikację. W efekcie będziesz budować wizerunek eksperta, którym przecież jesteś.

Czym są opisy produktów i teksty na stronę?

Na nieco inne aspekty zwraca się uwagę podczas tworzenia opisów produktów i tekstów na stronę. One również powinny być tak zoptymalizowane pod kątem SEO, aby szansa na wysoką pozycję w Google była jak najwyższa. Niemniej to nie wszystko, bo tutaj dochodzi jeszcze aspekt sprzedażowy.

O ile elementy perswazji powinny znajdować się we wpisach blogowych i tekstach eksperckich, to w odniesieniu do opisów produktów i tekstów na stronę te elementy są obowiązkowe. Podstrony produktów czy usług to miejsca, po których powinna nastąpić konwersja (sprzedaż lub kontakt z Twoją firmą). Dlatego znajdujące się tam teksty po prostu muszą opierać się o jeden z modeli sprzedażowych, np. AIDA.

Kiedy więc będziesz potrzebować copywritingu?

Już czujesz, w jakiej części swojej działalności będziesz potrzebować copywritingu? Zastosowanie tekstów, szczególnie w dobie rozwoju “contentowego Internetu”, jest niezwykle szerokie. Mimo wszystko wymieńmy chociaż część z nich:

 • gdy prowadzisz bloga i to niezależnie od jego charakteru czy przeznaczenia,
 • jako element szerzej rozumianego content marketingu,
 • gdy chcesz pozycjonować swoją stronę internetową,
 • gdy zależy Ci na skutecznych tekstach sprzedażowych
 • lub gdy wysyłasz mailingi do swoich klientów.

Copywriting vs content marketing

Zatrzymajmy się na chwilę przy content marketingu i rolą copywritingu w tej strategii. Sam często spotkałem się z utożsamianiem obu pojęć. Otóż tak nie jest. Copywriting to nie jest content marketing, chociaż wchodzi w jego skład. Content marketing jest pojęciem szerszym, obejmującym znacznie więcej czynności, niż sam copywriting. Różnice znajdziesz na poniższej grafice.

Zatem copywriting vs content marketing można ująć dwoma zdaniami. Content marketing to jedna ze strategii biznesowych. Copywriting jest narzędziem content marketingu.

Copywriting – co to jest i do czego służy?

Copywriting – co to jest? To nic innego, jak branża zajmująca się pisaniem tekstów, mających pełnić różne role w szeroko pojętym content marketingu. Dobry copywriting to taki, który pozwala na realizowanie założonych celów. A te mogą być różne. Od generowania ruchu na stronę, przez przekonywanie do sprzedaży, aż po rozwiązywanie problemu Twoich klientów. W xpresswriting.com dowozimy wszystkie prace tekstowe. Zajmujemy się też planowaniem i wdrażaniem content marketingu.

mn_mg-togheter

Porozmawiajmy o copywritingu