Jak działa reklama na Facebooku? Co daje reklama na Facebooku?

Prowadzenie fanpage’a na Facebooku i ograniczanie się wyłącznie do generowania organicznych zasięgów nie zawsze zapewnia szybkie wzrosty. Owszem można wyróżnić działania viralowe, które przyniosą bardzo dobre efekty w bardzo krótkim czasie, niemniej to zadanie nie należy do najprostszych. Nie jesteś jednak skazany na długofalowe budowanie pozycji, ponieważ z pomocą przychodzą płatne rozwiązania. Jak działa reklama na Facebooku? Co daje reklama na Facebooku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Jak działa reklama na Facebooku?

Zanim jednak skonfigurujesz pierwszą reklamę na Facebooku, warto wiedzieć, jak ten system w ogóle działa. Z technicznego punktu widzenia, reklamy opierają się one na dwóch elementach portalu: postach sponsorowanych oraz wiadomościach na Messengerze. Pierwsze widzisz w różnych miejscach na osi czasu, drugie zaś w swoim “fejsbukowym” komunikatorze. Ta wiedza jednak nie wystarczy do tego, aby w pełni zrozumieć mechanikę reklam na Facebooku.

Jak Cię widzi Facebook?

Przede wszystkim dlatego, że wyżej wymienione elementy to jedynie sposób emitowania reklam. Konfigurując pierwszą kampanię zapewne zwróciłeś uwagę na cele, jakie możesz osiągać w ten sposób. To, którą opcję wybierzesz ma ogromne znaczenie w kontekście wyników, ponieważ algorytm Facebooka będzie korzystać z różnych informacji o użytkownikach, aby jak najlepiej dopasować emitowaną reklamę do celu, jaki chcesz osiągnąć.

Jakkolwiek brzmi to tajemniczo, mechanizm ten działa w dosyć prosty sposób. Mianowicie algorytm Facebooka zbiera i przechowuje w swoim archiwum wszystkie czynności, jakie kiedykolwiek wykonałeś na tym portalu. Naprawdę wszystkie. Już pomijając sam fakt, że archiwizowane są wszystkie daty chociażby dodania i usunięcia kogoś do znajomych. W archiwum znajdują się również wszystkie wiadomości, jakie kiedykolwiek wysłałeś na Messengerze włącznie z datą, kiedy to miało miejsce. Myśląc o tym wszystkim w kontekście prywatności, może wydawać się to być naprawdę przerażające. Niemniej z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to bardzo cenna wiedza.

Jakie dane Facebook wykorzystuje w systemie reklamowym?

Rzecz jasna jako reklamodawca nie masz bezpośrednio dostępu do tych danych. Ma za to algorytm Facebooka, który na ich podstawie ocenia i kataloguje informacje o użytkownikach, co później wykorzystuje przy ustalaniu, czy dana reklama zainteresuje konkretnego użytkownika. Analiza opiera się więc nie tylko na tym, jakie polubiłeś fanpage, kogo masz w znajomych, ale również na podstawie tego, co kiedykolwiek napisałeś na Messengerze, jakie posty publikowałeś czy jakie komentarze zamieszczałeś. Cała aktywność zapisuje się w ogromnej bazie danych, z której świadomie lub mniej świadomie korzystają reklamodawcy.

Jakie są reklamy są na Facebooku?

A jakie cele można osiągnąć dzięki reklamom na Facebooku? To zależy od wybranej jej formy, które zgrupowane są w trzech kategoriach, które pomagają w osiąganiu specyficznych celów. Możesz więc prowadzić kampanie mające na celu podniesienie świadomości marki dzięki reklamom nastawionym na osiąganie jak największego zasięgu lub mające na celu poprawę rozpoznawalności marki. Istnieje też opcja emitowania reklam w celu skłonienia odbiorców do wykonania jakiegoś działania, np. polubienia fanpage’a, wejścia na stronę, pobranie aplikacji, pozyskiwanie kontaktów, napisanie wiadomości, a także wyświetlenie filmu. 

Trzecia kategoria obejmuje reklamy, które mają na celu podniesienie konwersji rozumianej jako ruch w siedzibie firmy, sprzedaż produktu z katalogu lub wygenerowanie innej niestandardowej konwersji, którą zdefiniujesz w momencie konfigurowania kampanii. Ustawienie jednak takich reklam wymaga określenia działania, które będzie dla Ciebie konwersją. Może to być np. zakup produktu na stronie internetowej czy skorzystania z formularza kontaktowego.

Posty na Facebooka? Napiszemy!

Jak wygląda reklama na Facebooku?

Jak wyglądają takie reklamy na Facebooku? Zapewne widziałeś je wielokrotnie. Te emitowane na osi czasu niczym się nie różnią z wyglądu od standardowych postów, jakie udostępniają Twoi znajomi. Poza jedną różnicą, mianowicie napisem “Post sponsorowany” (lub “Sponsorowane” w nowym wyglądzie portalu), który znajduje się nad każdym takim postem. Reklamy znajdują się również w prawej kolumnie na samym dole. Co ciekawe, tej drugiej kolumny z reklamami nie uświadczysz już w nowym wyglądzie Facebooka, który na razie jest w fazie testów. Efekty kampanii płatnych możesz zobaczyć również na Messengerze. Wyglądają one jak standardowe wiadomości od znajomych z tą jednak różnicą, że przy nadawcy wyświetla się napis “reklama”.

Co daje reklama na Facebooku?

Osobną kwestią pozostają wymierne korzyści wynikające z płatnych reklam na Facebooku, a przede wszystkim sposób pomiaru osiąganych efektów. Wszystkie potrzebne wskaźniki znajdziesz w Menedżerze reklam. Informują Cię one o tym, czy Twoja reklama na Facebooku jest wysokiej jakości oraz o stopniu realizacji założonego celu.

Jak sprawdzić czy reklama na Facebooku jest dobra?

Analizę prowadzonej kampanii zawsze warto rozpocząć od oceny jej jakości. Najcenniejsze informacje w tym zakresie znajdziesz w zakładce “Reklamy”, a dokładniej w trzech kolumnach: “Ranking jakości”, “Ranking wskaźnika aktywności” oraz “Ranking współczynnika konwersji”. Te wskaźniki należą do szeroko rozumianej “Diagnostyki trafności reklam” w ramach której algorytm Facebooka ocenia, czy emitowane reklamy były odpowiednie dla wybranej grupy docelowej. Warto przy tym pamiętać, że jest to pomiar szacunkowy, wartości zaś podawane są opisowo. Należy zadbać o to, aby wszystkie trzy wskaźniki opisywane były jako “Powyżej średniej”. W takim przypadku oznacza to, że Twoje reklamy wykazują większą trafność, niż reklamy Twojej konkurencji skierowane do tej samej grupy docelowej.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na inne kolumny w tej zakładce, szczególnie “Częstotliwość”. Jest to informacja o tym, jak wiele razy jedna reklama została wyświetlona jednej osobie. Im wyższa wartość, tym częściej jedna osoba zobaczyła jedną reklamę. Przy wartościach większych, niż 3, warto rozważyć zmianę grafiki lub treści albo stworzenie nowej reklamy. Dzięki temu Twoja kampania będzie osiągała lepsze wyniki, ponieważ odbiorcy będą mniej zmęczeni częstotliwością wyświetlanych komunikatów.

Jak sprawdzić stopień realizacji celu reklamy na Facebooku?

Nieco inne wskaźniki powinny Cię zainteresować w odniesieniu do sprawdzenia, w jakim stopniu udało Ci się zrealizować założony cel. W zależności jednak od wybranego wcześniej typu kampanii, inne kolumny będą leżały w kręgu zainteresowania. Jeżeli na przykład zależy Ci na polubieniach, sprawdzasz “Polubienia strony”. Generalnie w zależności od wybranego typu kampanii, kolumny dostępne w Menedżerze reklam będą inne. Zawsze jednak będzie widoczna kolumna “Koszt/wynik”, która informuje o tym, ile kosztowało osiągnięcie jednostkowego efektu. W przypadku przytoczonych wcześniej polubień fanpage’a będzie to średni koszt pozyskania jednego “lajka”.

Jak działa reklama na Facebooku?

Chcąc rozwijać swoją firmę, warto wiedzieć dokładnie, jak działa reklama na Facebooku. Jest to doskonałe narzędzie, służące jako uzupełnienie prowadzonych działań w ramach marketingu mix. Pamiętaj, że to, jaki cel kampanii wybierzesz oraz to, w jaki sposób będziesz korzystać z danych znajdujących się w bazie Facebooka, ma ogromne znaczenie w kontekście skuteczności emitowanych reklam. Ostatecznie płacisz za korzystanie z Menedżera reklam, a jak za coś płacisz, to w biznesie musi się zwrócić w bliższej lub dalszej przyszłości.

mn_mg-togheter

Porozmawiajmy o copywritingu