Jak prowadzić stronę firmową na Facebooku, aby było to skuteczne?

Wiedza o tym, jak założyć firmowego fanpage’a, to jedno. Zupełnie czymś innym jest wiedza w zakresie tego, jak prowadzić stronę firmową na Facebooku, aby otrzymać jakąkolwiek wartość dodaną. Wbrew pozorom nie ma jednej uniwersalnej strategii prowadzenia fanpage’a, dlatego to, którą z nich wybierzesz, będzie zależeć w znacznej mierze od tego, jakie cele chcesz osiągnąć. A tych może być całkiem sporo.

Co to znaczy skuteczne konto na Facebooku?

Zacznijmy jednak od podstaw. Określenie fanpage’a mianem “skutecznego konta na Facebooku” może nastąpić wyłącznie w momencie, gdy dzięki takim działaniom osiągasz założone rezultaty. Fundamentalną więc kwestią pozostaje dobór odpowiednich celów, do których realizacji będziesz dążyć. Samo “być na Facebooku” nie wystarczy. Szczególnie mając na względzie możliwości marketingowe i biznesowe, jakie daje Ci ten kanał społecznościowy.

Po co prowadzić stronę firmową na Facebooku?

Będąc przy możliwościach, warto pochylić się nieco bardziej nad korzyściami, jakie potencjalnie możesz osiągnąć za pomocą dobrze prowadzonej strony firmowej na Facebooku. Poniekąd będą one tożsame z celami, które możesz realizować. Dzięki obecności w tym kanale społecznościowym możesz:

 • podnieść świadomość swojej marki;
 • poprawić sposób, w jaki postrzegają Cię klienci;
 • promować swoją ofertę;
 • generować sprofilowany ruch użytkowników na swojej stronie;
 • pozyskiwać leady;
 • rekrutować nowych pracowników;
 • kreować markę pracodawcy;
 • budować i utrzymywać dobre relacje z klientami;
 • budować społeczność fanów, którzy pozostaną z Tobą na dobre i na złe.

Chociaż to tylko część z potencjalnych korzyści, to zdecydowana większość kampanii społecznościowych opiera się na tych założeniach. Najlepszym sposobem na to, jak prowadzić stronę firmową na Facebooku, jest przyjęcie jednego lub kilku powiązanych ze sobą celów, wybór odpowiedniej metody prowadzenia konta i włączenie jej w strukturę swojego marketingu mix. Warto przy tym pamiętać, że ten portal społecznościowy jest tylko jednym z kanałów komunikacji marketingowej. Zatem tak, jak cena nie może funkcjonować bez produktu, tak i działania polegające np. na podniesieniu świadomości marki nie powinny się opierać wyłącznie na jednym kanale promocji i komunikacji.

Jak wybrać strategię prowadzenia strony firmowej na Facebooku?

Jeśli masz już sprecyzowane cele, jakie chcesz osiągnąć, czas na przyjęcie odpowiedniej strategii prowadzenia strony firmowej na Facebooku. Zanim jednak to zrobisz, powinieneś określić, w ramach którego z komponentów przyjętego mixu marketingowego będziesz prowadzić działania społecznościowe. Mając na uwadze zarówno koncepcję 4C, jak i 7P, zasadniczo prowadzenie fanpage’a może sprowadzać się do działań w zakresie:

 • świadectwa materialnego (ang. physical evidence);
 • procesu (ang. process);
 • dystrybucji (ang. place);
 • promocji (ang. promotion);
 • wygody zakupu (ang. convenience);
 • komunikacji (ang. communication).

Umiejscowienie swojej obecności na tym portalu społecznościowym w jednym, kilku lub każdym z tych komponentów marketingu mix pozwoli Ci przyjąć odpowiednią strategię prowadzenia strony firmowej na Facebooku. Niekiedy działania te mogą się na siebie nakładać, co może przełożyć się na problem z klarowną identyfikacją i umiejscowieniem prowadzonych działań w marketingu mix.

Jak prowadzenie strony firmowej na Facebooku wpisuje się w świadectwo materialne?

Z definicji, świadectwo materialne w koncepcji 7P to wszelkie działania, mające wpływać na to, jak klienci postrzegają daną firmę. Składają się na to więc takie elementy, jak logo, strona internetowa, ubiór pracowników, wystrój, a także lokalizacja siedziby. Jednak rozwój portali społecznościowych sprawił, że do tych elementów należy doliczyć kolejne, w szczególności profil firmy na Facebooku. Jest to najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie, stanowi więc idealne narzędzie do prowadzenia działań wizerunkowych, które mają na celu wzbudzenie zaufania do marki poprzez kreowanie pozytywnej komunikacji z otoczeniem.

Jak zatem prowadzić stronę firmową na Facebooku, aby działania te wpisywały się w świadectwo materialne marki? Można to zrobić dwojako. Z jednej strony poprzez zwykłą publikację postów, które będą docierały do osób, które polubiły dany fanpage. Z drugiej strony warto wykorzystać menedżera reklam, aby przekazy marketingowe docierały do znacznie szerszej grupy osób. W ten sposób zadbasz zarówno o wizerunek wśród użytkowników, do których dotarł post lub reklama, jak i o potencjalnych kontrahentów, którzy będą weryfikować Twoją wiarygodność i politykę biznesową m.in. przeglądając profil firmowy.

Jak prowadzenie strony firmowej na Facebooku wpisuje się w proces?

Osobną kwestią są działania, które wpisują się w inny element koncepcji 7P, mianowicie – proces. Z definicji są to wszystkie czynności, których celem jest zarówno wzbudzenie zainteresowania klienta swoją ofertą, dostarczenie mu informacji o produkcie, sprzedaż, a także zapewnienie dobrej obsługi posprzedażowej. Póki co funkcjonalności Facebooka ograniczają możliwość prowadzenia bezpośredniej sprzedaży (chociaż w praktyce jest to możliwe), niemniej pozostałe czynniki wpływające na proces można bez problemu stymulować dzięki Facebookowi.

W kontekście wzbudzenia zainteresowania ofertą, wykorzystaj reklamy płatne na Facebooku. To samo możesz zrobić w kontekście dostarczenia informacji, chociaż w tym przypadku dobrym sposobem jest również publikacja postów na osi czasu fanpage’a. W kontekście obsługi posprzedażowej, to w zasadzie pozostaje jedynie obsługa Messengera, dzięki któremu możesz kontaktować się ze swoimi klientami. Niemniej przy odpowiedniej konfiguracji Piksela będziesz mógł docierać z reklamami płatnymi do osób, które dokonały zakupu w Twoim sklepie internetowym.

Posty na Facebooka? Napiszemy!

Jak prowadzenie strony firmowej na Facebooku wpisuje się w dystrybucję?

Jak wspomniałem wcześniej, póki co nie można prowadzić sprzedaży na fanpage’ach. Chociaż warto wskazać, że prace nad systemem płatności w obrębie Facebooka trwają. Poza tym istnieje pewien sposób na przeniesienie płatności na zewnętrzny system transakcyjny, ale to temat na osobne opracowanie.

Niezależnie od tego, możesz tym kanałem dystrybuować swoją ofertę. W jaki sposób? Z jednej strony poprzez publikację postów na osi czasu, jak i korzystając z gotowych kart widocznych na profilu. Służą do tego w zasadzie trzy pozycje – “Usługi”, “Sklep” oraz “Oferty”. W dwóch pierwszych zaprezentujesz wyróżnione produkty lub usługi, zaś dzięki trzeciemu rodzajowi kart opublikujesz czasowo ograniczone oferty, jak np. wyprzedaże lub promocje.

Jak prowadzenie strony firmowej na Facebooku wpisuje się w wygodę zakupu?

W koncepcji 4C, która kładzie nacisk na korzyści dla klienta, “dystrybucja” została zastąpiona “wygodą zakupu”. To wszystkie działania, których celem jest podniesienie komfortu zakupów dokonywanych przez klienta. Można więc do nich zaliczyć m.in. bezproblemowy kontakt i szybki czas odpowiedzi, co na Facebooku osiągniesz dzięki Messengerowi. Jak tylko twórcy tego portalu uporają się z wewnętrznym systemem płatności, to dodatkowo będziesz mógł zadbać o wygodę klienta oferując mu możliwość dokonania zakupu bez konieczności wychodzenia z Facebooka.

Jak prowadzenie strony firmowej na Facebooku wpisuje się w komunikację?

Tak, jak “dystrybucja” w koncepcji 4C została zastąpiona “wygodą zakupu”, tak zamiast “promocji” występuje “komunikacja”. Zasadniczą różnicą między tymi elementami jest fakt, że o ile szeroko rozumiana promocja odbywa się w kierunku od firmy do klienta, o tyle komunikacja ma na celu porozumiewanie się w obu kierunkach. 

Facebook jako portal społecznościowy daje idealne narzędzia do wykonywania tych czynności. Z jednej strony Twoi odbiorcy mogą do Ciebie napisać poprzez Messenger, na którym będziecie prowadzić interesujące rozmowy. Z drugiej strony Facebook daje możliwość wystawienia recenzji, skomentowania postu czy oznaczenia profilu firmowego, co jest cenną informacją dla Ciebie w zakresie tego, w jaki sposób naprawdę postrzegają Cię konsumenci. Komunikacja na Facebooku przebiega w czasie rzeczywistym, więc ogromną zaletą jest możliwość natychmiastowego reagowania na wszelkie opinie, również te negatywne. W ten sposób pozyskujesz dodatkowo cenne informacje o potrzebach Twoich klientów, które możesz zaspokajać wprowadzając nowości do swojej oferty.

Jaką strategię prowadzenia strony firmowej na Facebooku wybrać?

Mając na uwadze wszystkie powyższe kwestie, prowadzenie strony firmowej firmowego na Facebooku nierozerwalnie wiąże się ze określeniem odpowiednich strategii marketingowych. Stąd wszystko, co robisz jako firma na tym portalu, powinno wpisywać się w szersze spektrum działalności biznesowej, traktując Facebooka jako jeden z kanałów, który możesz wykorzystać w następujących strategiach marketingowych:

 • penetracji rynku, niszy rynkowej lub zbierania śmietanki (ze względu na czas wejścia na rynek);
 • rozwoju rynku, rozwoju produktu lub dywersyfikacji (ze względu na relacje między rynkiem a produktem);
 • koncentracji, zróżnicowania lub pozycji czołowej (ze względu na konkurencję);
 • lidera rynku, pretendentów rynkowych, naśladowców lub specjalistów rynkowych (ze względu na udział przedsiębiorstwa w rynku);
 • preferencji jakościowych, cena – ilość, marketingu masowego lub marketingu zróżnicowanego (ze względu na oddziaływanie na nabywców).

W gruncie rzeczy prowadzenie strony firmowej firmowego na Facebooku można wpisać w każdą z tych strategii. Jest to portal, który oferuje przedsiębiorcom wszystkie niezbędne narzędzia do realizacji celów biznesowych. Osobną kwestią pozostaje wiedza i przede wszystkim doświadczenie, w jaki sposób korzystać z tych możliwości, aby osiągnąć założone rezultaty. 

Jak mierzyć skuteczność prowadzenia konta na Facebooku?

W jaki sposób jednak mierzyć, czy osiągasz swoje cele biznesowe dzięki Facebookowi? Z pomocą przychodzą narzędzia analityczne, które również znajdziesz na tym portalu. Podstawowym z nich są statystyki fanpage’a. W tym panelu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące polubień, zasięgów postów, danych odbiorców czy wyświetleń strony na Facebooku. Dostępne są również dane dotyczące godzin, w jakich Twoi odbiorcy korzystają z Facebooka, co jest bardzo pomocne w kontekście planowania publikacji postów.

Decydując się na reklamy płatne na tym portalu, otrzymasz dodatkowe statystyki w panelu menedżera reklam. Znajdziesz tam m.in. informacje dotyczące prowadzonej kampanii, generowanych zasięgów, osiągniętych kliknięć w reklamę i wiele innych danych, dzięki którym dowiesz się, jak efektywne są Twoje reklamy.

Jak jeszcze możesz sprawdzić, czy prowadzenie konta na Facebooku przynosi zakładane rezultaty? To już zależy od specyfiki Twojego biznesu. Część informacji znajdziesz w Google Analytics, a także w panelu CRM swojego sklepu internetowego. Szczególnie cenne są dane dotyczące konwersji, a także analiza sposobu pozyskiwania ruchu na stronę.

Przykład mierzenia wskaźnika realizacji celów

Żeby nie oscylować wokół samej teorii, posłużmy się przykładem. Załóżmy, że poprzez prowadzenie strony firmowej na Facebooku chcesz osiągnąć dwa cele: zwiększyć świadomość marki oraz zwiększyć ruch na stronie. Wskaźnikami mówiącymi o realizacji pierwszego celu będzie ruch z kanału “direct” w Google Analytics, liczba wyświetleń fanpage’a, szacowany stopień zapamiętania reklamy w menedżerze reklam oraz liczba nowych polubień fanpage’a. Znacznie łatwiejszy jest pomiar wzrostu ruchu na stronie, ponieważ najważniejszym wskaźnikiem w tym przypadku jest pozyskiwanie odbiorców z kanału “social” wraz ze szczegółami, które znajdziesz w Google Analytics.

Analizując powyższe wskaźniki, warto to robić po pierwsze na bieżąco, a po drugie w ujęciu czasowym. Niekiedy pomiar może nie być do końca miarodajny, ponieważ np. Twoja branża może być podatna na czynnik sezonowości. Z tego powodu analizę statystyk warto prowadzić, biorąc jednocześnie pod uwagę zarówno ujęcia miesiąc do miesiąca, kwartał do kwartał, jak i rok do roku. Tylko w taki sposób otrzymasz najbardziej rzetelne informacje o skuteczności działań, jakie prowadzisz na Facebooku.

Jak prowadzić konto na Facebooku, aby pozyskiwać pracowników?

Do celów biznesowych prowadzenia konta na Facebooku warto zaliczyć też budowanie tzw. “employer brandingu”. Ten sposób działania najlepiej sprawdza się w przypadku np. dużych firm produkcyjnych, które nie zajmują się bezpośrednio sprzedażą swoich produktów, tylko wytwarzają je na potrzeby innych przedsiębiorstw. W tym przypadku wykorzystanie Facebooka jako kanału dystrybucji przekazu marketingowego dotyczącego oferty mija się z celem. Warto jednak pamiętać, że jest to najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie, w związku z czym można go wykorzystać do budowy marki dobrego pracodawcy.

Jak to robić? Najlepiej poprzez publikację postów związanych z życiem firmy, organizacją eventów, podejmowaniem działań prospołecznych czy wyjazdów integracyjnych. Warto zadbać, aby pracownicy na zdjęciach byli zawsze uśmiechnięci, a same posty pisane w sposób pozytywny i budzący zaufanie. Najważniejszą rolą w budowaniu employer brandingu jest nadanie pozytywnych emocji wszystkim działaniom. Ostatecznie celem takiej aktywności jest sprawienie, aby każdy chciał pracować w Twojej firmie i aby wszyscy mówili o Tobie w kontekście bardzo dobrego pracodawcy.

Jak włączyć oferty pracy na Facebooku?

Co ciekawe Facebook daje Ci możliwość zamieszczenia ofert pracy. Aby było to możliwe, w pierwszej kolejności należy uruchomić tę funkcję na swoim fanpage’u. Znajdziesz ją w “Ustawienia” i w zakładce “Szablony i karty”. Przewiń widok z prawej strony. Na samym dole znajdziesz przycisk “Dodaj kartę” – to tam znajduje się karta “Oferty pracy”, dzięki której będziesz mógł dodawać ogłoszenia o prowadzonej rekrutacji. 

Sam formularz dodawania oferty pracy nie odbiega od tego, co znasz z dedykowanych portali typu olx.pl czy pracuj.pl. Dzięki niemu wprowadzisz wszystkie niezbędne informacje, które dla potencjalnego kandydata będą niezbędne do podjęcia decyzji o złożeniu CV. Co ciekawe, zgłoszenia możesz przyjmować dwojako – albo na Messengera albo na swoją pocztę e-mail. 

Facebook nie pokazuje informacji o stronie – co zrobić?

Rozpoczynając działania na Facebooku może się okazać, że jego algorytm nie “zasysa” wszystkich niezbędnych informacji o Twojej stronie. Standardowo każde udostępnienie linka powinno wygenerować zarówno tytuł, opis, jak i zdjęcie. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Problem zazwyczaj tkwi w tzw. “tagach og:”, które są wskazówką dla Facebooka, jakie informacje ma pokazywać użytkownikom portalu. Co gorsza, raz zassane informacje pozostają na długo w pamięci podręcznej algorytmu.

Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu. Jeżeli poprawiłeś na swojej stronie błędy związane z tagami og:, skorzystaj z narzędzi dla deweloperów Facebooka. Znajdziesz tam “Sharing debugger”, dzięki któremu zresetujesz informacje o stronie, które znajdują się w pamięci podręcznej algorytmu. Wystarczy wkleić link w przeznaczonym do tego miejscu i kliknąć “Debug”, a następnie “Scrape again”. Jeżeli kod strony jest prawidłowy, powinieneś zobaczyć widok prawidłowego sposobu wyświetlania swojej strony na Facebooku.

Jak prowadzić stronę firmową na Facebooku?

Prowadzenie strony firmowej na Facebooku jest zagadnieniem bardzo szerokim. Zanim to zaczniesz robić, określ cel, jaki chcesz osiągnąć. Najlepiej zrobić to poprzez zdefiniowanie strategii marketingowej swojej marki i uwzględnienie w niej Facebooka jako jednego z narzędzi. To, jaką rolę będzie odgrywać ten kanał w całym spektrum działań, będzie uzależnione od wielu czynników, takich jak chociażby budżet marketingowy czy to, czy faktycznie jest to dla Ciebie dobre miejsce do osiągania celów biznesowych.

mn_mg-togheter

Porozmawiajmy o copywritingu