Jak założyć konto firmowe na Facebooku i jakie ustawienia włączyć na fanpage’u?

Mawiają, że jeśli nie ma Cię na Facebooku to nie istniejesz. Nie jest to do końca prawdą, chociaż należy wskazać na wiele wartości dodanych, jakie wiążą się z obecnością własnej marki na tym portalu społecznościowym. Obecność taka może zostać zaakcentowana dwojako: poprzez prywatny profil lub fanpage. Które z nich jest lepsze? Jak założyć konto firmowe na Facebooku? Jak prawidłowo skonfigurować ustawienia fanpage’a? Odpowiadamy!

Czy warto prowadzić konto marki na prywatnym profilu?

Zacznijmy od rozwiązania podstawowego problemu. Jak zapewne zauważyłeś, na Facebooku obecne są dwa typy kont: prywatne oraz tzw. “fanpage”. Założenie pierwszego jest banalnie proste, wystarczy bowiem wypełnić formularz na stronie głównej, podać swoje dane i to wszystko. Założenie drugiego wymaga nieco więcej zaangażowania i jest niemożliwe bez założenia konta prywatnego.

Część firm decyduje się prowadzić swoje działania na Facebooku z poziomu konta prywatnego. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie skazane na porażkę. W ten sposób możesz zyskać całkiem sporo jeśli chodzi o zasięgi. Wynika to z prostego faktu – algorytm Facebooka promuje treści udostępniane przez osoby prywatne. 

Jeżeli masz już profil na tym portalu zapewne zauważyłeś te zmiany. Od jakiegoś czasu relatywnie niewiele jest postów na osi czasu od wszelkiej maści fanpage’ów, a jak już to są to często posty sponsorowane. Za to znacznie więcej widzisz treści udostępnianych przez Twoich znajomych albo posty publikowane na grupach społecznościowych.

Wady prowadzenia konta firmy z profilu prywatnego

Większe zasięgi to w zasadzie jedyna korzyść, jaką osiągniesz decydując się na prowadzenie biznesowych działań z profilu prywatnego. Decyduje o tym prosty fakt – profile prywatne mają inne zastosowanie. Nie masz więc w nich ani wglądu do statystyk ani do danych demograficznych swoich użytkowników ani dostępu do narzędzia “Menedżer reklam”. Twoje działania więc będą bardzo ograniczone, a co za tym idzie – widoczność Twojej marki nie będzie taka, jaka może być.

Jak założyć konto firmowe na Facebooku?

Wszystkie wspomniane wyżej udogodnienia znajdziesz, jeśli zdecydujesz się założyć konto firmowe na Facebooku, czyli tzw. “fanpage”. Pierwsze, co musisz w tym celu zrobić, to kliknąć napis “Utwórz” w górnym menu. Jeśli korzystasz z nowego wyglądu Facebooka, powinieneś kliknąć w znak “plus” w górnym menu. W obu przypadkach kolejnym krokiem jest wybór elementu, który chcesz utworzyć – czyli “Strona”.

Niezależnie od wersji Facebooka, w następnym kroku zobaczysz wybór typu strony na Facebooku. Możesz więc wybrać albo “Firma lub marka” albo “Społeczność lub osoba publiczna”. Jeżeli będziesz promować markę firmową, wybierz pierwszy typ fanpage’a, natomiast w przypadku promowania marki osobistej – zdecydowanie drugi. Chociaż nie jest to oficjalnie potwierdzone, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że posty na profilach “Społeczność lub osoba publiczna” generują większe zasięgi.

Po kliknięciu w którąś z tych opcji, wyświetli się formularz do wprowadzenia podstawowych informacji o nowej stronie. Będziesz musiał więc podać zarówno jej nazwę, jak i kategorię. Paradoksalnie jest to bardzo ważny krok, więc nie zalecamy wpisania losowego ciągu znaków.

Zmiana chociażby nazwy fanpage’a na późniejszym etapie nie jest wcale taka prosta i wymaga zastosowania odpowiedniej techniki. W dalszej kolejności zostaniesz poproszony o wgranie zdjęcia profilowego (najczęściej logo lub… zdjęcie profilowe), a także o wgranie zdjęcia w tle strony.

Jakie jest dobre zdjęcie profilowe? Jakie powinny być wymiary?

Co do samego zdjęcia profilowego, to z zasady powinno być to logo (fanpage firmy) albo własne zdjęcie (fanpage osoby). Warto jednak wykazać się kreatywnością, ponieważ im ciekawsza “profilówka” tym większa szansa, że przykujesz uwagę użytkowników. W skrajnym przypadku niezwykle kreatywne zdjęcie profilowe rozejdzie się tzw. “viralem”, dzięki czemu dotrzesz do znacznie szerszej grupy odbiorców.

Jakie wymiary powinno mieć zdjęcie profilowe? Na komputerach jest wyświetlane jako grafika w wymiarze 170 x 170 px, a na telefonach – 128 x 128 px lub 36 x 36 px. Możesz spokojnie jednak wgrać grafikę o wymiarach 600 x 600 px, ponieważ Facebook sam zmniejszy rozmiar pliku do wymaganych rozmiarów. Pamiętaj jednak, aby były to pliki z rozszerzeniem .png. Pliki .jpg Facebook poddaje automatycznej kompresji, przez co zdjęcia mocno tracą na jakości.

Jakie jest dobre zdjęcie w tle? Jakie powinny być wymiary?

Nieco inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do zdjęcia w tle. Warto zdawać sobie sprawę, że jest to pierwszy widok, jaki użytkownik zobaczy po wejściu na Twoje konto firmowe na Facebooku.

Należy więc wykorzystać to miejsce jako nośnik przekazu marketingowego lub miejsce na ogłaszanie promocji. Co ciekawe, masz możliwość załadowania tam aż 5 obrazów, które będą wyświetlane jako pokaz slajdów. Alternatywnie zamiast tradycyjnej grafiki, możesz tam załadować również filmik promocyjny.

Co powinno się znaleźć w tym miejscu? Slogan reklamowy, informacja o promocji czy prezentacja zespołu – wszystko, co może przynieść Ci jakąkolwiek wartość dodaną. Zalecanym rozmiarem grafiki jest 820 x 312 pikseli, pamiętaj jednak, że zdjęcie inaczej wyświetli się na laptopie, a inaczej na smartfonie.

Zadbaj więc o to, aby wszystkie kluczowe informacje – takie jak twarze czy teksty – znajdowały się na samym środku. W przeciwnym razie osoba przeglądająca Twój fanpage na smartfonie nie zobaczy wszystkich najważniejszych informacji, ponieważ boki zdjęcia zostaną ucięte na wyświetlaczu.

Posty na Facebooka? Napiszemy!

Jak stworzyć skuteczne konto firmowe na Facebooku?

Masz już konto firmowe na Facebooku i wgrałeś zdjęcia. To teraz czas na uzupełnienie innych informacji. Zadbaj o wypełnienie wszystkich pól w karcie “Informacje” ze skróconą informacją o zakresie działalności włącznie. Dobrym miejscem na szerszą prezentację oferty jest “Opis”, w którym zamieścisz dodatkowe zdjęcie, a także masz możliwość zamieszczenia pełnej oferty wraz z prezentacją np. historii marki.

Co to są szablony i karty na Facebooku?

Ważną kwestią jest też zadbanie o to, aby konto firmowe na Facebooku miało odpowiednią strukturę. Na każdym fanpage’u znajduje się swojego rodzaju menu, które widzisz z lewej strony. Możesz tę sekcję edytować według własnego uznania.

Wystarczy wejść w “Ustawienia” i wybrać “Szablony i karty”. “Szablony” na Facebooku to domyślny układ kategorii w menu, inaczej nazywane “kartami”. Co ważne, w ustawieniach możesz zarządzać kolejnością kart, a także dodawać nowe. Wszystko zależy zawsze od Twoich potrzeb, a także przyjętej strategii komunikacji z fanami na Facebooku.

Jak ustawić automatyczne wiadomości na fanpage?

Warto również pomyśleć o ustawieniu automatycznych wiadomość na fanpage. Po odpowiedniej konfiguracji każdy użytkownik, który wejdzie na stronę firmową na Facebooku, zostanie przywitany wyskakującym okienkiem chatu. To doskonały sposób na nawiązanie pierwszego kontaktu, a także dobre miejsce do zamieszczenia odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów.

Konfigurację automatycznych wiadomości włączysz w “Ustawienia” w sekcji “Wiadomości”. Pierwszym krokiem do wykonania jest włączenie opcji “Pokaż powitanie”.

Po aktywacji będziesz miał możliwość spersonalizowania powitania poprzez np. ustawienie znacznika “Imię”, “Nazwisko” lub innego, który wyświetli informacje zaczerpnięte z profilu użytkownika. Jest to doskonały sposób na wysyłanie automatycznych wiadomości, które będą bezpośrednio nawiązywały do osoby przeglądającej Twoje konto firmowe na Facebooku.

Dobrym sposobem na automatyzację Messengera jest też uruchomienie funkcji “Skonfiguruj automatyczne wiadomości”. Masz tam możliwość ustawienia np. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, co w pewnym stopniu odciąży osobę odpowiedzialną za komunikację na Facebooku. Możesz też ustawić automatyczne wiadomości wysyłane do osób, które wystawiły opinię na Twoim fanpage’u. Co ciekawe, możesz osobno skonfigurować wiadomość wysyłaną do osób polecających Twoją markę, jak i do osób, które wystawiły negatywną opinię. To jeden z najprostszych sposobów na zadbanie o “Customer experience”.

Jak ustawić skrócony adres fanpage’a na Facebooku?

Pomyśl też nad ustawieniem skróconego adresu fanpage’a na Facebooku. Ułatwisz w ten sposób wzmiankowanie o stronie w innych częściach portalu. Aby to zrobić, musisz wybrać sekcję “Informacje” na stronie głównej, a następnie kliknąć “Edytuj” przy polu “Nazwa użytkownika”. Wywołanie nazwy np. na innym fanpage’u od tej pory będzie proste – w naszym przypadku wystarczy wpisać @xpresswritingcom, aby nas oznaczyć 🙂

Jakie ustawienia warto włączyć na fanpage’u?

Można się łatwo pogubić we wszystkich ustawieniach fanpage’a. Warto pamiętać, że najpotrzebniejsze funkcje znajdziesz w “Ustawienia” i sekcji “Ogólne”. Jeżeli chcesz udostępniać wielojęzyczne posty, włącz funkcję “Publikowanie w wielu językach”. Nie chcąc jednak tworzyć postów w różnych językach, ale chcąc mimo wszystko umożliwić zrozumienie Twoich komunikatów osobom zagranicznym, włącz funkcję “Tłumacz automatycznie”.

Masz też możliwość ograniczyć wyświetlanie strony dla określonych krajów, zdefiniować ograniczenia wiekowe czy włączyć opcję automatycznej moderacji, jeśli w komentarzach pojawi się np. jakieś przekleństwo lub nazwa konkurencji. Możliwości jest naprawdę sporo, a jeśli czujesz się w tym zagubiony – napisz do nas. Pomożemy!

Jak założyć konto firmowe na Facebooku?

Jak założyć konto firmowe na Facebooku? To niezwykle proste. Nieco trudniejszym zadaniem jest odpowiednia konfiguracja fanpage’a, aby jak najlepiej spełniał Twoje oczekiwania. Istnieje sporo ustawień. Do podstawowych należy zaliczyć automatyzację wiadomości, publikowanie w wielu językach czy konfiguracja układu kart widocznych dla każdego użytkownika.

Tak szeroki zakres możliwości jest powodem, dla którego zdecydowanie lepiej prowadzić swoje działania firmowe na fanpage’u, niż na koncie prywatnym. Nie wspominając już o korzyściach płynących z wykorzystania reklam na Facebooku czy dostępie do panelu statystyk. Te kwestie przybliżymy już jednak w kolejnych artykułach.

mn_mg-togheter

Porozmawiajmy o copywritingu