Profesjonalny copywriting – jak i dlaczego warto wybrać profesjonalnego copywritera?

Internet aż roi się od ofert osób, które realizują teksty dla firm na zamówienie. Jak spośród nich wybrać prawdziwych specjalistów? Czym charakteryzuje się profesjonalny copywriter, który realnie potrafi wpłynąć tworzonymi treściami na wzrost rozpoznawalności Twojej firmy, zbudować zaufanie odbiorców i zwiększyć sprzedaż?

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta. Podczas wyboru specjalisty trzeba brać pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Uwzględnienie ich sprawi, że nie stracisz cennego czasu i pieniędzy. Dowiedz się, jak odróżnić dobrego copywritera od uzurpatora.

Copywriting online? Wyceniaj i zamawiaj, gdziekolwiek jesteś

Profesjonalny copywriting, to znaczy jaki?

Copywriting to ważny element szerszego zbioru działań promocyjnych zwanych content marketingiem. W ich skład wchodzą wszystkie formaty marketingowe, które łączą się z szeroko rozumianą treścią. Zaliczamy do nich nie tylko teksty blogowe, ale również scenariusze, wywiady, recenzje, opisy produktów, treści na stronach internetowych, artykuły eksperckie, czy materiały publikowane w social media. Jak widzisz, zakres specjalizacji jest bardzo szeroki. W związku z tym, profesjonalny copywriter nie może być osobą, która wyłącznie “umie pisać”. To interdyscyplinarny ekspert, który oprócz doskonałego posługiwania się słowem, rozumie prawidła rządzące marketingiem, psychologią komunikacji i socjologią.

Dobry copywriting musi oczywiście być w pełni poprawny językowo, gramatycznie i ortograficznie, ale to nie nie wystarczy. Pisząc tekst, copywriter powinien uwzględniać również inne czynniki, te bezpośrednio związane z komunikacją i biznesem.

Czym charakteryzuje się profesjonalny copywriting?

  • Poprawnością językową i przestrzeganiem wszystkich zasad ortografii oraz interpunkcji;
  • Zgodnością ze strategią komunikacji marki (o ile firma posiada taką strategię);
  • Uwzględnianiem celu, dla którego powstaje tekst (m.in. reklama, pozycjonowanie, sprzedaż);
  • Dopasowaniem treści do grupy docelowej;
  • Wykorzystywaniem odpowiednich metod tworzenia przekazu (np. modelu AIDA);
  • Dostosowaniem treści do kanału, w którym ma zostać opublikowana;
  • Znajomością technicznych zasad tworzenia tekstu (np. w przypadku tekstów SEO);
  • Dopasowaniem komunikatu do charakteru branży i samej firmy;
  • Odpowiednią edycją i formatowaniem;

Jak widzisz, nie każda osoba posiadająca tzw. “lekkie pióro” jest w stanie sprostać powyższym wymaganiom. Aby tworzyć skuteczne treści, umiejętności to nie wszystko. Musi towarzyszyć im również ekspercka wiedza i doświadczenie.

Kim jest profesjonalny copywriter?

Skoro ktoś ma pisać, to chyba najlepiej, żeby osoba ta miała wykształcenie filologiczne, prawda? Niekoniecznie! Dyplom ukończenia danego kierunku studiów może pomóc, ale z pewnością nie jest gwarantem jakości. Umówmy się – pisać poprawnie powinno się umieć już po maturze, a bogatym zasobem słów dysponują nie tylko magistrzy. Profesjonalny copywriter traktuje zgodność tekstu z zasadami poprawnej polszczyzny, jako coś oczywistego. Kwiecisty język również jest w tym zawodzie raczej powszechny. No dobrze, w takim razie kim jest copywriter? Co charakteryzuje specjalistów, którzy żyją z tworzenia treści?

Wiedza marketingowa

Nieistotne, czy dany specjalista ma pisać teksty sprzedażowe, teksty reklamowe, czy treści na Twoją stronę internetową. Znajomość zasad, którymi rządzi się marketing, jest mu absolutnie potrzebna. Wynika to z faktu, że każdy jego wytwór ma realizować biznesowy cel. Musi więc pracować w taki sposób, aby jego przekaz odpowiednio wpływał na odbiorców. Niezależnie czy chodzi bezpośrednio o sprzedaż, czy może o budowanie pozycji eksperta w branży, a może zwiększanie konwersji za pomocą słów – branża marketingowa już dawno zidentyfikowała metody, jakimi skutecznie realizować te cele. Copywriter musi te metody znać. Oczywiście rynek się zmienia, dlatego równie istotne jest to, aby być na bieżąco z nowinkami.

Ważne jest także, aby copywriter znał marketingowe narzędzia i charakterystykę poszczególnych kanałów komunikacji. Zupełnie inaczej będzie działał content marketing w social media, a inaczej na stronie WWW. Copywriter musi wiedzieć jak funkcjonuje optymalizacja treści pod SEO i jak budzić zaangażowanie odbiorców w mediach społecznościowych. Profesjonalista w tym względzie wykazuje się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale także potwierdzoną praktyką, np. zaprezentowaną w portfolio.

Kreatywność, empatia i komunikacja w content marketingu

Kreatywność jest pewną predyspozycją, którą można doskonalić i rozwijać. Oczywiście jedne osoby mają większą skłonność do nieszablonowych rozwiązań, a inne mniejszą. Nie zmienia to faktu, że copywriter powinien odznaczać się chęcią i umiejętnością tworzenia. Kreatywność w ten branży jest konieczna, ponieważ tylko w ten sposób można słowem stworzyć nową rzeczywistość i wyróżnić swoich klientów na tle konkurencji. Trzeba jednak pamiętać, aby chęć innowacji nie przysłoniła celu treści i nie była powodem np. utrudnienia odbioru przekazu.

Dlatego właśnie tak ważne są zdolności komunikacyjne i empatia. Pierwsze pozwalają nam dobierać odpowiednie formy wyrazu w odniesieniu do grupy docelowej, a druga cecha umożliwia “wejście w buty” zleceniodawcy, jak również odbiorców. Empatia to umiejętność zidentyfikowania problemów, marzeń, frustracji i nadziei drugiego człowieka, przez co copywriter z łatwością powinien odpowiadać na nie w swoich treściach.

Umiejętność szukania i sprawdzania wiarygodności informacji

Znaczna część czasu pracy copywritera to zbieranie informacji w danym temacie i ich weryfikacja. Aby stworzyć dobry, niepowtarzalny i merytoryczny tekst, trzeba wiedzieć jak i gdzie szukać wiedzy z zakresu, w którym realizujemy treść. Umiejętność szybkiego znajdowania adekwatnych informacji oraz kontrola ich prawdziwości, to zdecydowanie cecha przynależna każdemu profesjonalnemu copywriterowi.

Oczywiście w niektórych branżach sprawność ta nie wystarczy. Mamy tu szczególnie na myśli tworzenie eksperckich treści z takich dziedzin jak medycyna, IT, czy niszowe specjalizacje techniczne. Tu zdecydowanie obok researchu powinno iść wykształcenie. Niedopuszczalne jest bowiem, aby stworzony tekst komukolwiek zaszkodził! Dlatego właśnie w xpresswriting.com zrzeszamy profesjonalnych copywriterów o różnorodnej specjalizacji i zainteresowaniach. Wszystko po to, aby dostarczać naszym klientom teksty najwyższej jakości.

Zarządzanie czasem i zadaniami

Tak, twarde umiejętności zarządzania projektami również wchodzą w skład cech, które powinien posiadać profesjonalny copywriter. Każdy zleceniodawca chce otrzymać wysokiej jakości tekst możliwie szybko. Częstym błędem freelancerów jest to, że błędnie wyznaczają terminy, biorą na swoje barki zbyt wiele zleceń, a konsekwencją tego jest niedotrzymywanie umówionej daty oddania projektu. Rodzi to olbrzymią frustrację – zarówno po stronie klienta, jak i wykonawcy. Umiejętność zarządzania czasem i zadaniami eliminuje to ryzyko i sprawia, że obu stronom współpracuje się lepiej i przyjemniej.

Dobry copywriter dla Twojej firmy

Jeśli szukasz dobrego copywritera dla swojej firmy, zdefiniuj przede wszystkim swoje potrzeby. Na jakich tekstach Ci zależy? A może bardziej ogólnie – jakie cele biznesowe chcesz osiągnąć. Profesjonalny copywriter będzie wówczas w stanie dobrać najlepsze metody ich realizacji. Oprócz tego sprawdź, z kim dany copywriter wcześniej współpracował, jakie ma doświadczenie. Oczywiście niekoniecznie musi posiadać on przykłady realizacji zgodnych 1 do 1 z Twoją branżą, ponieważ elastyczność jest również jedną z istotnych cech w tej branży.

Inwestycja w profesjonalnego copywritera zwróci Ci się z nawiązką. Magia zawarta w słowach potrafi sprawić, że Twoja firma będzie pozytywnie odbierana przez potencjalnych klientów, co znów wpłynie na wzrost sprzedaży, rozpoznawalności i lojalności konsumentów. Jeśli jesteś akurat na etapie szukania dobrego copywritera do wsparcia działań marketingowych swojej firmy, to skontaktuj się z nami. Jesteśmy przekonani, że wspólnie wybierzemy najlepsze content marketingowe rozwiązania dla Twojego projektu. Możesz również skorzystać z xpressowej wyceny, dzięki której szybko poznasz cenę realizacji odpowiednich tekstów. Do zobaczenia na marketingowej ścieżce!

mn_mg-togheter

Porozmawiajmy o copywritingu