Teksty sprzedażowe, copywriting sprzedażowy i copywriting AIDA. Czemu musisz to mieć?

Każdego dnia jesteśmy bombardowani artykułami i informacjami, które mają na celu nakłonić nas do konkretnego działania. Może być nim zakup określonego produktu, zapisanie się do newslettera lub po prostu zapoznanie się z daną ofertą. Jeśli chcesz skutecznie docierać do nowych klientów, musisz wyróżniać się na tle konkurencji. Unikalne teksty sprzedażowe, które skutecznie przyciągają uwagę odbiorców, to podstawa współczesnego marketingu. 

Copywriting online? Wyceniaj i zamawiaj, gdziekolwiek jesteś

Dlaczego copywriting sprzedażowy jest ważny?

Sprzedawanie słowem już od dawna jest ważnym elementem każdej kampanii marketingowej. Dynamiczny rozwój internetu postawił jednak przed właścicielami firm zupełnie nowe wyzwania. Dzisiejsze teksty sprzedażowe muszą odgrywać rolę opisową. Muszą też przekonać klienta do tego, by spośród setek ofert wybrał właśnie Twoją.

Copywriting sprzedażowy i teksty sprzedażowe to czysty zysk

Skuteczny copywriting sprzedażowy napędza rentowność, zapewnia zwrot z poniesionej inwestycji i pozwala osiągać cele biznesowe. Dzięki dobrze napisanej ofercie Twój klient będzie przekonany, że to właśnie Ty dostarczysz mu wartość, a Twój produkt rozwiąże jego problemy. 

Dziś coraz więcej firm zaczyna zdawać sobie sprawę z siły i znaczenia dobrego copywritingu. Teksty na stronę www napisane przez profesjonalistę sprawią, że przypadkowy odwiedzający stanie się najpierw regularnym odbiorcą treści, a następnie stałym klientem. 

Istnieje wiele modeli skutecznej sprzedaży, a jednym z najbardziej efektywnych jest AIDA.

Czym jest copywriting AIDA?

Copywriting AIDA to formuła marketingowa, której celem jest:

  • ATTENTION – przyciągnięcie uwagi czytelnika;
  • INTEREST – zbudowanie w odbiorcy zainteresowania;
  • DESIRE – wzbudzenie pożądania poprzez pokazanie korzyści;
  • ACTION – wezwanie do działania.

To niezwykle skuteczny sposób na wyróżnienie swojego produktu spośród setek konkurencyjnych ofert i zachęcenie klienta do tego, by wybrał właśnie Ciebie.

Attention – zwróć uwagę

Przy dzisiejszym natłoku informacji zwrócenie uwagi na swoją ofertę nie jest łatwym zadaniem. By to zrobić, musisz być szybki i bezpośredni. Używaj wyrazistych słów lub obrazów, które przyciągną wzrok odbiorcy. W ten sposób sprawisz, że będzie chciał się zatrzymać i sprawdzić, co masz mu do powiedzenia. 

Interest – zainteresuj 

Bardzo ważny, a jednocześnie jeden z trudniejszych etapów w modelu, jakim jest copywriting AIDA. Zwróciłeś już na siebie uwagę części potencjalnych klientów, teraz czas nawiązać z nimi głębszy kontakt. W ten sposób zachęcisz ich, by chcieli poświęcić swój czas na zrozumienie Twojego przekazu. 

Przyciągnąć uwagę czytelnika to jedno, a podtrzymać – zupełnie co innego. W tym miejscu powinieneś skupić się na tym, czego potrzebuje odbiorca Twojej oferty. Należy wyróżnić te informacje, które są dla niego szczególnie istotne. Do tego celu możesz użyć narzędzi takich jak wypunktowanie. 

Desire – wzbudź potrzebę

Gdy już zaczniesz budować zainteresowanie czytelnika, musisz też pomóc mu zrozumieć to, w jaki sposób to właśnie Twój produkt da mu to, czego w tej chwili potrzebuje. By to osiągnąć, najlepiej odwołać się do jego osobistych pragnień.

Tradycyjne hasła marketingowe nie wywołują takiego efektu, jak kiedyś. Dla przykładu: nie wystarczy już napisać, że samochód z salonu jest bezpieczny. Odbiorca zwróci jednak uwagę na informację, że dany model znalazł się na liście najbezpieczniejszych samochodów magazynu Top Gear. O ile oczywiście jest to prawda. 

W związku z tym Twój tekst sprzedażowy powinien mieć jak najwięcej twardych danych tam, gdzie to możliwe. W niektórych przypadkach warto nawet wygenerować je samodzielnie, na przykład poprzez przeprowadzenie własnych badań. 

Action – zachęć do działania

Nie zostawiaj klienta z domysłami w kwestii tego, co ma zrobić. Zamiast tego jasno określ, jakie działania musi podjąć użytkownik, np. zapoznać się z Twoją ofertą. 

Jaki cel ma copywriting AIDA? Jego zadaniem jest przede wszystkim skuteczne zachęcenie czytelnika do podjęcia określonego działania. Po pierwsze, przyciąga uwagę czytelników i wzbudza ich zainteresowanie. Po drugie, wywołuje w odbiorcy chęć skorzystania z danej oferty. Motywuje go tym samym do zrobienia pierwszego kroku w tym kierunku. 

Model AIDA i teksty sprzedażowe – przykłady

Praktycznie każda firma prowadzi marketing, ale tylko nieliczni tworzą dobrej jakości oferty i teksty sprzedażowe. Przykłady, na których warto się wzorować, można znaleźć m.in. wśród czołowych producentów. Takich jak Coca-Cola. 

Marka przyciąga uwagę na ogromną skalę – jej oferty można znaleźć praktycznie we wszystkich możliwych mediach. Coca-Cola w telewizji. Coca-Cola Zero w internecie, najnowszy smak Coca-Coli w reklamie przed rozpoczęciem filmu w kinie… 

Firma tworzy zainteresowanie poprzez wymienianie składników swoich napojów. Najbardziej widać to w przypadku produktów takich jak Coca-Cola Zero. To tam dowiadujesz się o tym, jak pyszne są napoje bez cukru i zbędnych kalorii. 

Potem przychodzi kolej na wzbudzenie pożądania. Coca-Cola wyjaśnia, dlaczego to właśnie jej produkt jest tym, czego potrzebujesz. Może Cię na przykład zapewnić, że dzięki Coli Zero będziesz w stanie zachować dobrą formę. Przekaz wzmacniają też młodzi, atrakcyjni modele, którzy występują w reklamach z nową colą w ręku. 

Dodajmy do tego fakt, że Coca-Cola jest stosunkowo niedroga i można ją kupić praktycznie wszędzie. Jeszcze bardziej zachęca to do podjęcia konkretnej akcji – jej zakupu.

Powiesz: „ale Coca-Cola ma miliardy budżetu! Ja nie mogę sobie pozwolić na taką reklamę!”. I prawdopodobnie będziesz mieć rację. The Coca-Cola Company ma w swoim posiadaniu jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Struktura ich ofert opiera się jednak na założeniach, którymi kieruje się copywriting AIDA. W dużej mierze właśnie one pozwoliły firmie osiągnąć tak gigantyczny sukces. 

Dobre teksty sprzedażowy srogo się opłacają

Skuteczne teksty sprzedażowe powinny zarówno przyciągać uwagę odbiorcy, jak i również zachęcić go do pozostania na dłużej. Jeśli zadbasz o to, by na Twojej stronie znalazły się oferty oparte o copywriting sprzedażowy, zyskasz wielu klientów. Takich, którzy będą chcieli płacić za Twój produkt.

Postaw na profesjonalnych copywriterów, a Twoja sprzedaż poszybuje w górę szybciej, niż myślisz!

mn_mg-togheter

Porozmawiajmy o copywritingu